Følg os på
Søg

Lars Løkke Rasmussen

Politisk leder, Moderaterne

Spidskandidat, Sjælland

LARS LØKKE RASMUSSEN
– født 15. maj 1964 i Vejle

Parlamentarisk karriere

Løsgænger, 1 januar 2021
Statsminister, 28. juni 2015 – 27. juni 2019.
Statsminister, 5. april 2009 – 3. oktober 2011.
Formand for Venstre, 2009-2019.
Næstformand for Venstre, 1998-2009.
Finansminister, 23. november 2007 – 7. april 2009.
Indenrigs- og sundhedsminister, 27. november 2001 – 23. november 2007.
Amtsborgmester, Frederiksborg Amt 1998-2001

Uddannelse

Cand.jur., Københavns Universitet, 1992.
Samfundsfaglig-matematisk student, Helsinge Gymnasium, 1983.
Folkeskolens afgangsprøve, Græsted Skole, 1980.