Folketingsgruppen
Lars Løkke Rasmussen

Lars Løkke Rasmussen

MF

UDENRIGSMINISTER

POLITISK LEDER

VALGT I SJÆLLANDS STORKREDS

Email: lars.loekke@ft.dk

Jakob Engel-Schmidt

MF

KULTURMINISTRER

VALGT I NORDSJÆLLANDS STORKREDS

Email: jakob.engel-schmidt@ft.dk
Mobil: +45 61623150

Mette Kierkgaard

MF

ÆLDREMINISTER

VALGT I SYDJYLLANDS STORKREDS

Email: mette.kierkgaard@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Henrik Frandsen

Henrik Frandsen

MF

GRUPPEFORMAND

FINANSORDFØRER

VALGT I SYDJYLLANDS STORKREDS

Email: henrik.frandsen@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Mohammad Rona

Mohammad Rona

MF

NÆSTFORMAND FOR FOLKETINGSGRUPPEN

INDFØDSRETSORDFØRER
INTEGRATIONSORDFØRER
SKATTEORDFØRER
UDLÆNDINGORDFØRER

VALGT I NORDJYLLANDS STORKREDS

Email: mohammad.rona@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Monika Rubin

Monika Rubin

MF

POLITISK ORDFØRER
SUNDHEDSORDFØRER

VALGT I KØBENHAVNS OMEGNS STORKREDS

Email: monika.rubin@ft.dk
Telefon: +45 33375833

Rosa Eriksen

MF

LIGESTILLINGSORDFØRER
SOCIALORDFØRER

VALGT I FYNS STORKREDS

Email: rosa.eriksen@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Tobias Grotkjaer Elmstrøm

Tobias Grotkjær Elmstrøm

MF

RETSORDFØRER

VALGT I ØSTJYLLANDS STORKREDS

Email: tobias.elmstroem@ft.dk
Telefon: +45 33375830
Mobil: +45 61624967

Mike Villa Fonseca

Mike Villa Fonseca

MF

EPEDIMIORDFØRER
INDENRIGSORDFØRER
ÆLDREORDFØRER
VALGT I SJÆLLANDS STORKREDS

Email: mike.fonseca@ft.dk
Telefon: +45 33375827
Mobil: +45 61624950

Nanna Gotfredsen

Nanna W. Gotfredsen

MF

BOLIGORDFØRER
UDSATTE-ORDFØRER

VALGT I KØBENHAVNS STORKREDS

Email: nanna.gotfredsen@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Charlotte Bagge Hansen

Charlotte Bagge Hansen

MF

ERHVERVSORDFØRER
FØDEVAREORDFØRER
MILJØORDFØRER


VALGT I SJÆLLANDS STORKREDS

Email: charlotte.bagge@ft.dk
Telefon: +45 33375826

Peter Have

Peter Have

MF

FORSVARSORDFØRER
LANDISTRIKT- OG Ø-ORDFØRER
TRANSPORTORDFØRER

VALGT I ØSTJYLLANDS STORKREDS

Email: peter.have@ft.dk
Telefon: +45 33375500

KARIN LILTORP

MF

CIVILSAMFUNDSORDFØRER
ENERGIORDFØRER
EU-ORDFØRER
FORSKNINGSORDFØRER
FORSYNINGSORDFØRER
KLIMAORDFØRER
UDDANNELSESORDFØRER

VALGT I ØSTJYLLANDS STORKREDS

Email: karin.liltorp@ft.dk
Telefon: : +45 33375828

Rasmus Lund-Nielsen

MF

BØRNEORDFØRER
PYSKIATRIORDFØRER
TRIVSEL
UNDERVISNINGORDFØRER

VALGT I KØBENHAVNS OMEGNS STORKREDS

Email: rasmus.lund-nielsen@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Jon Stephensen

Jon Stephensen

MF

FÆRØ-ORDFØRER
GRØNLANDSORDFØRER
KULTURORDFØRER
UDENRIGSORDFØRER

VALGT I KØBENHAVNS STORKREDS

Email: jon.stephensen@ft.dk
Telefon: +45 33375500

Jeppe Søe

JEPPE SØE

MF

BESKÆFTIGELSESORDFØRER
DIGITALISERINGSORDFØRER
IT-ORDFØRER
KIRKEORDFØRER
VÆRDIORDFØRER

MEDLEM AF FOLKETINGETS PRÆSIDIE

VALGT I VESTJYLLANDS STORKREDS

Email: jeppe.soee@ft.dk
Telefon: +45 33375500